Onsdag, 17 Oktober 2018
Artikelindeks
Den røde tråd
Målsætning
Økonomi & udvikling
Engagerede forældre
Hvordan inddrager vi forældrene?
Fodboldopdragelse
Klar til kamp
Holdopdeling
God teknik - kvalitetsmærket
Frafald - hvad kan I forældre gøre
Træneren
Sådan udvikler vi spillerne
Vil I være med til at præge udviklingen?
Alle sider

Den Røde Tråd

Med fokus på en god klubånd, har vi udarbejdet "Den Røde Tråd" i Fårevejle Boldklub. Den Røde Tråd skal langt ind i det nye årtusinde være klubbens idé-grundlag for fremtiden.

• Hvad kan vi gøre som forældre
• Hvad er fodboldopdragelse
• Hvad er teknisk træning
• Hvad betyder klar til kamp
• Hvad kan vi forvente af træneren
• Hvorfor laver man holdopdeling
• Hvad bør spillerne spise
• Frafald - hvad kan vi gøre
• Hvad med økonomien

Den Røde Tråd giver de bedste muligheder for at børnene, deres forældre, bedsteforældre, trænerne, ledere og andre med hjertet i klubben, kan få de bedste og sjoveste timer sammen.
 


Målsætning


Fårevejle Boldklub skal være en god og attraktiv fodboldklub, hvor alle spillere føler glæde og motivation til at yde sit bedste. Leg, sjov og godt kammeratskab skal være grundpillerne i fodboldspillet.

Der skal sættes fokus på, at der i klubben skal være plads til både det mere socialt prægede fodbold og fodbold på eliteplan. Der skal altid være et tilbud i klubben, som er tilpasset den enkeltes lyst og evner i retning af træning og kamp.

Klubben skal have mange veluddannede trænere, der besidder de nødvendige kvalifikationer til ethvert niveau. Klubben skal konstant afsætte de nødvendige ressourcer på ungdomsfronten, så vi også i fremtiden vil være en interessant og spændende klub.

Er vi parat til at følge Den Røde Tråd, venter der klubbens medlemmer mange store oplevelser og mange sejre.

Fårevejle Boldklub skal have et godt image i det lokale samfund og i fodboldens verden. Vi skal signalere, at vi er tidssvarende, professionelle, troværdige, har dygtige spillere og ledere, der er bekendt med Den Røde Tråd.

Klubhuset skal være velholdt og rengjort. Banerne skal være gode og velplejede. Spilletøjet skal være rent og pænt, og der skal være mange aktiviteter for klubbens medlemmer. 


Økonomi og udvikling


Fårevejle Boldklub er som så mange andre klubber en klub med begrænsende midler. Derfor betyder det frivillige arbejde utroligt meget for, at klubben fungerer optimalt.

Kørsel til kamp, vask af beskidt tøj og en hjælpende hånd til pasning af klubbens kiosk, er fælles gøremål, som ikke kun kommer ens egne børn til glæde, men alle klubbens medlemmer.

Indtjeningen i klubben skal være stabil med et lille overskud hvert år. Dette sikrer klubbens kommende spillere de bedst mulige forhold.

Der skal for hvert år være et budget for alle klubbens hold, som sikrer, at spillerne får de bedst mulige forhold for at deltage i en dansk eller i en international turnering, flere gange i løbet af tiden som ungdomsspiller i klubben.


Engagerede forældre


Engagerede forældre spiller en vigtig rolle i Fårevejle Boldklub. De mere naturlige ting som at hjælpe med at komme i tøjet, snøre sko, tisse, trøste, er blot nogle af nøgleordene, hvor man som forældre, spiller en vigtig rolle for børnenes glæde ved at spille fodbold.

Børn er stolte når far og mor ser dem spille fodbold. Har I som forældre for travlt i hverdagen og aldrig stopper op for at hygge jer med jeres børn, snyder I jer selv for en masse sjove oplevelser. Børn er stolte, når de ser deres forældre ser dem lave en god præstation. Derfor er det vigtigt, at I som forældre bakker op, når træneren eller klubben indkalder til informationsmøder, arbejdsdag, fester og sportsarrangementer. Ikke kun for børnenes skyld, men også for jeres egen.

Gennem jeres børn og fodboldklubben kan I få varige venskaber med andre forældre, der måske vil holde livet igennem.

Når i ser jeres børn spille fodbold, er det vigtigt, at I ikke kun fokuserer på jeres egne børns præstationer. Fodbold er et holdspil, hvor alle spillere er vigtige brikker. Vær særlig opmærksom på følgende gode råd:

• Mød i god tid. Eventuelle afbud bør gives minimum 3 dage før kamp.

• Lad træneren styre holdet. Lad vær med at blande dig i hans/hendes dispositioner, selvom de måske er virker forkerte.

• Du er altid velkommen til at rose eller komme med positive tilråb, men husk, det ikke kun skal være til dit eget barn.


Hvordan inddrager vi forældrene?


Når I kommer med jeres børn til klubben første gang, vil I blive kontaktet af træneren. Træneren vil informere jer om træningsmetoder, mødetider, arrangementer og evt. kampe.

I vil senere blive inviteret til et lille kursus i klubben. Her vil I blive informeret om Den Røde Tråd. I vil her blive kapret til forskellige jobs til hjælp for holdet. Disse kan f.eks. være hjælpetræner, holdleder, fotograf, planlægning af kørsel, sponsor udvalg.

Andre jobs til hjælp for klubben kan være den månedlige pasning af cafeteriet og dommer til de mindste årgange.

Alle jobbene er små og ikke særlig tidskrævende, så det er muligt som forældre til den nye spiller at overskue jobbene.

Når du er parat til større opgaver i klubben, er du naturligvis velkommen til at kontakte bestyrelsen og tilbyde din hjælp.

Fodboldopdragelse


Lige fra de mindste årgange skal der være en linie, når det drejer sig om fodboldopdragelse. For at få det fulde udbytte af sporten, er det også vigtigt, at der hele vejen i spillerens fodboldopdragelse lægges vægt på, at have respekt for det der hører til, når det gælder fodbold på alle niveauer.

• Spillerne skal opdrages til at have respekt for fodboldspillets regler og bør undervejs i udviklingen lære disse ar kende.

• Spillerne skal have respekt for dommeren og den måde han/hun administrerer reglerne. Spillerne skal lære og forstå, at dommeren kun er et menneske og kan tage fejl.

• Godt kammerat gælder både til træning og kamp.

• Omklædningsfaciliteter og baner bør behandles med omhu og beskyttes af medlemmerne.

• Spillerne skal gennem deres adfærd på banen, vise respekt for medspillere, såvel til træning og til kamp.

• Alle skal være bevidst om, at overtrædelser på netop dette punkt kan betyde personlig karantæne eller bortvisning fra klubben.

• Spillerne skal opføre sig korrekt overfor modspillere og deres holds trænere og tilskuere. Således bør man altid takke modstanderen for kampen.

• Det er ok at bruge mund, når man spiller fodbold, så længe man er positiv, hjælper eller opmuntre sine medspillere. Imidlertid må det ikke føre til en negativ råben og skrigen, hvor både medspillere og modspillere generes.

• Spillerne bør fra de er helt små, opdrages til at se og høre efter, når træneren instruerer.

• Spillerne skal lære at hjælpe med at transportere bolde og toppe m.m til og fra banerne.

• Spillerne skal undervises i sund kost og lære, at man ikke spiser slik eller mad uden trænerens godkendelse.

• Spillerne skal lære at forberede sig seriøst til kamp. Dvs. gå ordentlig tid i seng dagen før kamp og koncentrerer sig optimalt inden og under kampene.

• Spillerne skal lære at acceptere et nederlag, hvis man har ydet sit optimale.

• Spillerne skal lære klubfølelse og være stolte af deres klub.


Klar til kamp


En god fodboldspiller skal have varieret kost. I hvert eneste måltid bør der være proteiner. Proteiner er ikke mindst vigtige for børn og unge mennesker. Der skal også være kulhydrater, som giver energi, fedtstoffer af hensyn til den faste legemsvarme, samt visse nødvendige vitaminer. Grøntsager hjælper til den rigtige fordøjelse. Vi har lavet en liste over de mest sunde ting for en fodboldspiller.

• Brød, kartofler, bananer, spaghetti, pasta og bønner indeholder stivelse (kulhydrater)

• Fløde, smør og nødder er rig på fedtstoffer

• Kød, fisk, ost og æg indeholder mange proteiner.

• Chokolade og mælk indeholder proteiner, fedt og kulhydrater.

• Grøntsager indeholder vitaminer.

• Syltetøj, honning, æbler og rosiner indeholder kulhydrater.

• Et ungt menneske, der skal være i god fysisk form, bør sove mindst 8 eller 10 timer om natten. Vil man sikre sig en god nattesøvn er det en fordel at gå i seng ved den samme tid hver aften.

For at opnå en god kondition, kræver det altså udover træning, rigtig god mad og masser af søvn. 


Holdopdeling


Når der i en afdeling/årgang er spillere til mindst 2 hold, bør disse opdeles efter niveau-forskelle. Dette gøres for at den enkelte spiller får de bedste muligheder for at forbedre sig i eget tempo og i forhold til egne ambitioner. Desuden opnår vi, at klubben ikke mister så mange spillere, som enten ikke bliver tilfredsstillet sportsligt eller undervejs må inkassere alt for mange nederlag. Inden opdelingen vil forældre blive orienteret om opdelingen.

Hele gruppen vil udadtil fremstå som en samlet gruppe og træne på samme tid og sted. Der skal hele tiden være mulighed for at rykke frem og tilbage fra holdene.

I de yngste årgange skal truppen være stor og bred for ikke at miste mulige emner for tidligt. Udvælgelsen hos de yngste skal ske på baggrund af spillemæssige kvaliteter og ikke på baggrund af fysisk styrke i kraft af størrelse.

Det er klubbens målsætning, at det skal lykkes at kombinere det sociale fodbold med det mere eliteprægede fodbold. 


God teknik - kvalitetsmærket


God teknik skal være klubbens varemærke fremover. Ved teknisk træning forstår vi træning, hvor spillerne lærer at sparke rigtigt, heade, drible med bolden og at tæmme bolden o.s.v.

Selvfølgelig er det ikke nok i sig selv, at Peter kan sparke rigtigt til bolden. Han skal lære at anvende sin teknik i kamp. Han skal vide og kunne vurdere, hvornår det er bedst at sparke med inderside og hvornår det er bedst at bruge vristen; men en god teknik er en afgørende forudsætning, for at kunne spille god fodbold.

Det er i alderen 8 til 14 år, at indlæring af teknik foregår hurtigst og nemmest.

Det er hårdt arbejde at lære teknik! For at lære en finte eller et spark skal det øves, øves og atter øves. Man lærer f.eks. ikke at flugte, ved kun at spille til to mål eller ved et par gange om året ved festlige lejligheder at træne flugtninger. Kun ved at øve sig hver uge igennem mange år lærer man kunsten at flugte.

Træning 2 gange om ugen i klubben er ikke tilstrækkeligt. Der er simpelthen ikke tid til det hele. Derfor skal spillerne selv træne.


Frafald - hvad kan I forældre gøre


Alle klubber, store og små vil opleve, at nogle medlemmer pludselig holder op med at spille fodbold. Frafaldet sker ofte inden for 2 forskellige perioder.

Hos de små årgange sker det ofte i indlæringsperioden og skyldes at børnene ikke når at fange glæden ved fodbold. Dette kan skyldes at børnene ikke når at blive fortrolig med bolden, træneren, de øvrige spillere, klubben og omgivelserne i det hele taget. Her er der brug for masser af støtte. Brug tid på at se jeres børn træne. Spil bold i haven med jeres børn. Prøv at lade dem drible forbi jer og oplev deres glæde. Det er vigtigt at blive ved og ofte vil lysten komme helt af sig selv.

I 11-15 års alderen kommer børnene ofte i puberteten. Her har unge et stort behov for at være sammen med andre kammerater og gøre lidt oprør mod de tilstande, som de hidtil har accepteret. Det er dog vores opfattelse, at det i denne periode er utroligt vigtigt, at det er de sunde interesser med det gode kammeratskab, der bliver dyrket.

Fodbold er sundt på mange måder, ikke alene har kroppen godt af det, men det er ligeledes sundt at indordne sig under andre, være fælles om sjove ting, møde til tiden, mærke personlige sejre og beholde de gode kammerater. Det er her utroligt vigtigt at I som forældre støtter jeres børn i det vigtige i at fortsætte med fodbold, selvom det regner og blæser og det er nemmere at sidde foran fjernsynet eller spille computer.


Træneren


Fårevejle Boldklub har opstillet nogle retningslinier for hvordan man ønsker træneren skal virke på det sociale og på det sportslige:

• Træneren skal være omklædt, helst i klubdragt og klar ved træningens start.

• Træneren bestemmer suverænt holdopstillingen. Alle spillere der er udtaget til kamp skal benyttes.

• Træneren skal lave en årsplanlægning udfra Den Røde Tråd, samt lave målsætninger for holdet.

• Træneren skal være et forbillede for spillerne, dvs. han/hun skal overveje sin opførsel og sit sprog

• Træneren skal løbende dygtiggøre sig med relevante kurser.

• Træneren skal skabe en god stemning omkring holdet og sørge for at uddelegere opgaverne omkring holdet.

• Træneren skal skabe godt sammenhold og god klubfølelse, hvor der er plads til alle.

• Træneren skal være loyal overfor klubben og opfordre spillerne og deres forældre til at bakke op omkring klubbens arrangementer.

• Træneren skal opføre sig på en sådan måde, at han/hun kan være sig selv og klubben bekendt.


Sådan udvikler vi spillerne


Træneren skal vide noget om spillernes udviklingstrin og træne sådan, at spillerne på samme tid lærer mest muligt, og synes at spillet er sjovt og inspirerende. Han/hun skal kunne iagttage dem i spillet og i deres optræden i andre sammenhænge.

Der kan være kolossal forskel på børnenes udvikling inden for samme aldersgruppe i en lille klub som vores, derfor skal børnene trænes efter deres evner og udvikling.

Fodboldtræning kan deles op i tre faser, som alle klubbens spillere skal igennem. Det er Tilvænnings-, Indlærings- og Udviklingsfaserne. De tre faser griber ind i hinanden.

Tilvænning foregår fra 5 års alderen og normalt op til 8-9 års alderen. Det centrale er leg med bolden, samt at være hyggeonkel for børnene. Målet er at gøre børnene fortrolige med bolden, træneren, de øvrige spillere, klubben og omgivelserne i det hele taget.

Efter tilvænningen kommer nu indlæringsfasen. Det er meget individuelt, hvornår børnene er udviklet til at modtage mere målrettet træning, men generelt kan man sige, at med 1-2 års erfaring vil de fleste være det. Det vil sige, at indlæringen begynder for de fleste i 8-9 års alderen.

Overgangen til næste fase (udviklingen) sker omkring puberteten altså i 13-14 års alderen. Hovedtemaet for træningen under indlæring skal være teknik. Spillerne er meget modtagelige og interesserede i at lære noget nyt. De skal lege så meget med bold som muligt. Træningen skal indeholde mange spil og lege. Børnene skal i denne fase lære at drible, sparke, løbe, tæmme og heade. Hurtighedstræning kan opstartes og rigtig løbeteknik indarbejdes. Styrketræning kan laves med forsigtighed.

Udviklingsfasen slutter ungdomsspillernes fodboldopdragelse. I 12-15 års alderen har børnene behov for endnu mere udpræget individuel træning end i de tidlige år. Børnene når her lemmedaskeralderen, fordi de har svært ved at styre arme og ben. Deres teknik bliver som regel en smule dårlige i disse år. Det er her meget vigtigt at tale meget med spillerne. Det er her trænerens vigtigste opgave at opbygge selvtilliden og opmuntre spilleren. Der bør i denne alder være en gensidig åbenhed mellem træneren og hans spillere.

Et vigtigt forhold ved overgangen fra indlæringsfasen er, at spilleren behersker teknikken i simple kamp-situationer og dermed har mulighed for at klare den teknisk-taktiske forståelse. Trænerens primære opgave i udviklingsfasen er at give spilleren mange redskaber i hænde, så de har noget at bruge i kampene. I denne periode bygges den fysiske kondition op. Styrketræningen kan udbygges. Der bør desuden øves strækøvelser. 


Vil I være med til at præge udviklingen?


Fårevejle Boldklub er inde i en god udvikling med et stigende medlemsantal hvert eneste år.

Spørgsmålet vil hurtigt opstå, om vi kan forsætte den gode udvikling eller om det skal det gå os som det er gået en række andre ambitiøse mindre klubber, som på et senere tidspunkt har knækket nakken.

Svaret bør blive et klart svar fra alle klubbens medlemmer. Vi vil fremover være en klub der er blandt de bedste i Vestsjælland. Ikke kun på det sportslige plan, men også på det organisatoriske plan.

Klubben skal fungere godt i alle led og vi skal også fremover være et hav af frivillige hjælpere, der er med til at gøre klubben til et rart sted at opholde sig.